Goobix: Fotbal: Romania: Articole: Eveniment in mijlocul saptamanii - Etapa 24

Editorial - Editia 21 - 24 martie 2000.

Eveniment in mijlocul saptamanii:
Etapa 24

In primul meci al celei dintai etape intermediare a acestei editii de campionat, cea cu numarul 24, s-au intalnit Otelul Galati si FC National, pe terenul primeia.
      Cele doua formatii au inceput meciul cu stari de spirit diametral opuse. Otelul venea dupa o infrangere, 1-2 cu Rapid, si trebuia neaparat sa invinga in disputa cu "bancarii", in vreme ce bucurestenii si-ar fi permis chiar un esec, dat fiind faptul ca invinsesera pe teren propriu, in etapa precedenta, pe FC Arges, ocupanta locului al treilea.
      Pentru moldoveni meciul se anunta cu atat mai greu cu cat elevii lui Stoichita nu cedasera nici un punct in cele trei meciuri disputate in cadrul minireturului. Temerile "otelarilor" s-au dovedit a fi nefondate caci victoria le-a revenit cu scorul de 2-0. Golurile au fost marcate de Viorel Ion - cel mai bun om al meciului - in minutul 21, si Males, in minutul 73.
      Ambele goluri au fost deosebit de frumoase. Primul a fost inscris dupa ce micutul atacant galatean a trecut in viteza de defensiva bancara, pe cand al doilea a survenit in urma unei lovituri libere de la 17 metri, acordata, totusi prea usor de catre arbitrul de la centru.

Daca meciul de la Ploiesti dintre Petrolul si Rocar Bucuresti a fost unul curat, vor decide organele acreditate. Cert este ca acest meci a avut de toate: goluri multe, eliminari, faze confuze... Suporterii "galben - albastrilor" - i-am amintit aici pe "gazari" - au fost cu siguranta incantati de prestatia favoritilor care la pauza conduceau deja cu un scor fluviu: 4-0. Golurile au fost inscrise de viitorul jucator dinamovist Bogdan Onut (in minutele 2 si 8 la capatul a doua faze identice: centrare venita din corner, minge deviata cu capul, pe spate, sut imparabil), Costescu (in minutul 24, dupa un schimb de pase cu Parvu) si Florin Parvu (cu sase minute inainte de sfarsitul primei reprize).
      Dupa pauza ploiestenii nu au mai fortat lasand initiativa jucatorilor din capitala care au redus in cele din urma din diferenta prin Danciu (minutul 72). De amintit este faptul ca elevii lui Florin Marin au evoluat cu un om mai putin din minutul 45, cel eliminat fiind Cornel Dobre.

Nu se pot spune prea multe despre disputa dintre FC Arges si FC Onesti, jucata pe stadionul "Trivale" din Pitesti. Onestenii au venit in orasul lui Dobrin pentru a incerca sa-si imbunatateasca situatia din clasament. Nu au reusit acest lucru, pitestenii fiind superiori din toate punctele de vedere. Ca si jucatorii echipei din orasul de pe Trotus, alb - violetii pitesteni aveau nevoie de toate punctele puse in joc pentru a se mentine pe ultima treapta a podiumului care le-ar permite sa evolueze in Cupa UEFA.
      Balasa si Neaga sunt jucatorii ce au marcat pentru echipa pitesteana. Golurile din minutele 26 si respectiv 63, marcate in urma unor faze de joc excelente, nu au facut decat sa reconfirme parerea specialistilor ca FC Onesti va retrograda la finele acestei editii de campionat, si ca va reda sustinatorilor lui FC Arges speranta ca echipa lor favorita va juca si in acest an intr-o competitie europeana.

Extensiv Craiova si FC Brasov au oferit un spectacol fotbalistic de slaba calitate celor prezenti in tribunele cochetului stadion "Parc Romanescu" din cetatea Baniei.
      Totusi meciul a fost dominat clar de jucatorii antrenati de Florin Halagian, care au castigat in cele din urma, acestia dovedindu-se mai pragmatici decat partenerii de joc.
      Golul victoriei s-a lasat asteptat mult timp, varful de atac ardelean Anghel reusind sa strapunga defensiva formatiei antrenate de Sorin Cartu abia in minutul 70 al partidei, fructificand o pasa venita de la Ghindaru printr-un sut de la 11 metri.
      Brasovenii mai castiga astfel trei puncte si se departeaza de "zona fierbinte" a clasamentului, in timp ce Extensivul este, dupa cum probabil stiti, deja retrogradata.

9000 de spectatori au dorit sa asiste la una dintre cele mai interesante partide ale etapei: Gloria Bistrita - Rapid Bucuresti. Desi meciul se anunta a fi un nou amical intre doua echipe prietene - este cunoscut refrenul "Gloria si Rapid se iubesc la infinit", pe teren incrancenarea a fost cuvantul de ordine. Nici una din echipe nu a dat inapoi, fiecare dorind sa-si atinga telul: Rapidul, sa isi consolideze pozitia secunda in campionat, Gloria sa reconfirme statutul de revelatie a acestui sezon.
      Maturitatea jocului giulestenilor a invins insa ambitia bistriteana, desi golul victoriei rapidiste a fost inscris cu 13 minute inainte de final de Sergiu Radu (golurile anterioare au fost inscrise de Turcu - 37' - Gloria si Mutica - 35' - pentru alb - visinii).

In Stefan cel Mare liderul Dinamo a intalnit pe Astra Ploiesti, o alta revelatie a campionatului. Dinamo a prestat un joc slab, dand semne de oboseala acum cand mai sunt zece etape pana la finalul sezonului. Prima repriza a fost fara gol, apararea ploiesteana formata din jucatori experimentati ca Lacusta, Stoica, Dumitru reusind sa "anihileze" oamenii de atac dinamovisti.
      Ceea ce nu au reusit din actiune - adica sa inscrie - au reusit "alb - rosii" dintr-o faza fixa. In minutul 48 Kirita a executat o lovitura libera, invingandu-l pe Bratu. Acest gol i-a descatusat pe dinamovisti si totodata pe "astrali", acestia din urma inscriind treizeci de minute mai tarziu.
      Desi cu un om mai putin pe teren (Cernat a fost eliminat pentru doua cartonase galbene) elevii lui Cornel Dinu au reusit golul victoriei prin micutul mijlocas Florentin Petre, in minutul 83.

Meciul cu cele mai multe goluri inscrise din aceasta etapa s-a disputat la Piatra Neamt, combatante fiind Ceahlaul, din localitate, si C.S.M. Resita.
      "Rosso - nerii" au venit in Moldova fara a avea prea multe sperante, cunoscut fiind faptul ca nemtenii sunt redutabili in jocurile sustinute pe teren propriu.
      Deja retrogradati banatenii au dorit doar sa limiteze proportiile scorului. Si au reusit in oarecare masura, moldovenii inscriind doar patru goluri (marcatori Hzib 13', 20', 27', Grozavu 79', respectiv M. Stanciu 45', 67').
      Daca in prima parte a jocului nemtenii au controlat meciul, in a doua repriza nu au mai fortat, multumindu-se cu rezultatul inscris pe tabela de marcaj. Pe fondul acestei relaxari au fost inscrise si golurile resitene.

Bacaul a renascut din propria cenusa! Acesta ar putea fi titlul cronicii asupra meciului FCM Bacau - Universitatea Craiova, incheiat cu un scor neasteptat: 3-0. Acest scor este cu atat mai surprinzator cu cat craiovenii sunt aceiasi care i-au rapus pe elevii lui Mircea Lucescu cu 2-0 in meciul de Cupa. In al doilea rand oltenii veneau la Bacau pentru a cuceri cel putin un punct, dat fiind faptul ca echipa antrenata de Emil Sandoi este angrenata in lupta pentru evitarea retrogradarii.
      Golurile bacauanilor inscrise de Petcu (13', 63') si cel al lui Zlati (81') laolalta cu cele doua eliminari (ale lui Vochin si Frasineanu) au contribuit la realizarea unui show total, spectatorii neregretand ca au venit la meci.

Pe Ghencea au poposit echipierii Farului Constanta. Acestia sperau intr-o remiza care sa le permita departarea de zona retrogradarii. Desi marinarii au luptat cu indarjire acestia nu au putut sa faca fata experientei jucatorilor lui Victor Piturca.
      Acestia din urma au reusit sa marcheze prin Ciocoiu in minutul 60.