Goobix.com
  Goobix: Fotbal: Romania: Articole: Sfarsitul este aproape

Editorial - Editia 25 - 13 aprilie 2000.

Sfarsitul este aproape

Etapa a XXVIII-a a fost, ca si precedentele, una presarata cu meciuri extrem de interesante, veritabile derby-uri. Dintre disputele ce au suscitat un interes deosebit amintim meciurile FC Brasov - Rapid, Dinamo - Ceahlaul si Otelul - Universitatea Galati. Va invitam in continuare sa parcurgeti alaturi de noi cateva meciuri ale acestei runde din campionatului intern.

FC Brasov - Rapid Bucuresti 2-0

Primul meci al etapei, disputat in orasul de la poalele Tampei, a opus doua formatii cu stari de spirit opuse. Gazdele, FC Brasov, aveau un moral ridicat, fapt determinat de rasunatorul succes, 4-3, in fata liderului Dinamo. De cealalta parte, Rapid Bucuresti venea in Ardeal dupa ce miercuri suferise un umilitor semiesec in fata echipei din Berceni, Rocar Bucuresti. Aceasta confruntare a avut totusi o mai mare insemnatate pentru gazde, care daca ar fi invins si-ar fi asigurat in proportie de 80% locul in editia 2000-2001 a Diviziei A Ursus. Ceea ce a facut si mai interesant duelul a fost faptul ca in fiecare formatie s-a regasit un membru al familiei Lucescu: Mircea Lucescu - antrenorul giulestenilor - si Razvan Lucescu - goalkeeperul "galben - negrilor" brasoveni. Intrarea gratuita pe arena "Tineretului" din Brasov a facut ca un numar mare de spectatori sa fie prezenti la acest meci (in tribunele stadionului au luat loc circa 10000 de iubitori ai sportului rege). Atmosfera creata a fost superba, incurajatoare pentru elevii lui Halagian, si oarecum ostila bucurestenilor.
      Scorul a fost deschis relativ repede, in minutul 12, cand in urma unei lovituri libere de pe partea stanga a atacului brasovean, Tinel Petre - fundasul dreapta al gazdelor - a fost gasit liber in mijlocul careului rapidist, acesta neiertandu-l pe Radulescu, aparatorul buturilor "alb - visiniilor". Din acel moment Rapidul a fortat, nu destul insa, caci actiunile ulterioare de atac ale gazdelor au pus in mare pericol poarta oaspetilor. Dominarea Brasovului s-a concretizat printr-un alt gol, inscris cu douazeci de minute inainte de final de catre eroul partidei precedente, cea cu Dinamo, adica Alexandru Cozma. Punctul marcat s-a dovedit decisiv in economia jocului caci jucatorii rapidisti nu au reusit sa mai puna in pericol poarta gazda, excelent aparata de Lucescu - junior.

Dinamo Bucuresti - Ceahlaul Piatra Neamt 1-1

La doar cateva minute dupa esecul Rapidului la Brasov, mai precis la ora 16:00, arbitrul Viorel Anghelinei din Galati a fluierat inceperea derby-ului dintre ocupantele locurilor 1 si 3 din clasamentul primului esalon fotbalistic din Romania. Acest meci era considerat unul interesant, nu doar din prisma locurilor ocupate de cele doua combatante ci in special datorita dorintei de a vedea cum se va consuma inca un episod din confruntarea dintre antrenorul gazdelor, Cornel Dinu, si bossul moldovean Gheorghe Stefan, confruntare starnita de unele declaratii ale fostului fundas dinamovist care faceau indirect referire la presedintele gruparii nemtene. "Elevii" lui Hizo veneau asadar cu gandul de a nu ceda in fata liderului.
      Formula de start a oaspetilor, un 4-4-2 ofensiv, trada de la bun inceput intentiile moldovenilor. In ansamblu meciul a fost unul bun, care nu a excelat insa, in care ambele formatii si-au dorit victoria, jucatorii evoluand fara menajamente. "Dinamovistii" au parut putin obositi, ceea ce este in oarecare masura normal, dar tocmai acest lucru s-a dovedit a le fi fatal caci in minutul 14' fundasul nemtean Soimaru a inscris, deschizand astfel scorul. Socul i-a desteptat pe "alb-rosii" care au alergat dupa golul egalizator, reusit in minutul 21. Marcator a fost Adi Mihalcea, varful formatiei bucurestene, care se reintalneste astfel cu bucuria golului, bucurie pe care n-a mai intalnit-o de ceva timp.
      Dupa egalare jocul s-a incins, cele doua echipe jucand pe contraatac, insa liniile defensive, excelent conduse de Grozavu - de la oaspeti - respectiv Vali Nastase - de la gazde - au respins oricare actiune periculoasa. De notat ar mai fi faptul ca in minutul 83 al partidei experimentatul numar 10 al lui Dinamo, Ionut Lupescu, a ratat o lovitura de pedeapsa, consfiind cel de-al treilea semiesec al liderului, in acest campionat.

Otelul - Universitatea Craiova 1-0

Zece mii de spectatori au tinut sa-si urmareasca favoritii evoluand impotriva unei foste glorii a fotbalului romanesc, "campioana unei mari iubiri", Universitatea Craiova. Acest test era pentru galateni unul dintre cele mai dificile, stiindu-se ca cele doua formatii nu stateau chiar "pe roze" inaintea disputei. Desi Otelul se afla la un linistitor "0" in clasamentul adevarului, o infrangere sau un egal in fata "Stiintei" i-ar fi inrautatit situatia, care ulterior poate s-ar fi inrautatit si mai mult, tinand cont ca la Galati vor poposi FCM Bacau, Steaua si Dinamo.
      Victoria era asadar singura tinta a gazdelor. De cealalta parte, Universitatea se afla la un periculos "-9" la adevar, situatie aproape echivalenta cu retrogradarea daca tinem cont de pozitiile ocupate de celelalte candidate la retrogradare. Meciul s-a caracterizat prin darzenie si ambitie, observandu-se inca de la primul fluier al "centralului" Alexandru Tudor ca cele doua teamuri vor un singur lucru: victoria, si numai victoria; o cale de mijloc nu putea sa existe, aceasta nemultumind ambele parti. Miza apasatoare a facut ca jocul sa fie presarat cu putine faze spectaculoase, pe cei 22 de actori - in sensul pozitiv al cuvantului - preocupandu-i doar sa reuseasca sa inscrie cel putin un gol in poarta echipei adverse. Primele 45 de minute au consfiintit un rezultat de 0-0 care a aratat tocmai modul cum s-a desfasurat confruntarea. Pauza nu a fost in mod special un sfetnic bun pentru una din echipe, al doilea mitan semanand cu precedentul: Otelul ataca, Craiova porneste contraatacuri taioase.
      Meciul se indrepta spre un nemultumitor 0-0. Fundasul galatean Nemteanu nu a fost insa de aceeasi parere, reusind sa-l invinga pe excelentul, pana atunci, Prunea, dupa o pasa venita din lovitura libera. Victoria a adus bucurie in tribune, si in tabara gazda, neliniste, tristete si disperare in tabara "studentilor olteni".

FC Arges - Astra Ploiesti 1-1

Acest meci a fost in contradictie cu disputa precedenta. Teoretic el a avut implicatii in lupta pentru ocuparea locului IV din clasamentul diviziei A, insa modul in care s-a jucat nu a justificat acest fapt. Este, in oarecare masura, scuzabila evolutia ploiestenilor antrenati de Costica Stefanescu care au poposit in "Trivale" cu gandul de a obtine cel putin un punct. Condamnabila este, in schimb, felul in care au tratat meciul gazdele, care arareori au aratat ca la finele turului se aflau pe pozitia a doua din clasament. S-a crezut ca demisia antrenorului Zamfir va schimba in bine jocul pitestenilor dar iata ca nu este asa. Ingrijorator e faptul ca aceasta echipa pitesteana vrea sa reprezinte soccerul romanesc in cupele europene.
      Revenind la jocul de sambata mai putem adauga ca Astra s-a aparat excelent, linia defensiva fiind foarte bine condusa de "capitanul" Bogdan Nicolae. In schimb, argesenii nu prea au contat in atac, desi oaspetii s-au retras deliberat, preferand sa joace pe cartea contraatacului. Si totusi cei ce au deschis scorul au fost gazdele, fundasul Dita fructificand o centrare de la un coechipier. Golul marcat in minutul 49' nu a fost de ajuns pentru ca pitestenii sa invinga pentru ca veteranul "astral" Duna a inscris in minutul 50 un gol superb - lob de la 25 metri peste goalkeeperul Coman iesit neinspirat.
      Cam astfel s-au desfasurat ostilitatile in acest meci care nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor celor 1000 de spectatori prezenti in tribunele arenei din Pitesti.

Petrolul - FC Onesti 4-1

La Ploiesti se poarta in aceasta primavara moda meciurilor cu multe goluri. Dupa ce cu o saptamana in urma "gazarii" au invins la scor, 4-2, campioana "en-titre", Rapid Bucuresti, sambata, 8 aprilie a fost randul echipei moldovene FC Onesti sa paraseasca stadionul Ilie Oana cu capul plecat. De asta data insa, scorul a fost "doar" 4-1. Rezultatul este cat se poate de firesc, cunoscut fiind faptul ca singura preocupare a onestenilor, deja resemnati cu gandul retrogradarii, este sa-si creeze o echipa tanara cu care sa poata ataca, editia viitoare, promovarea. Petrolul in schimb vrea sa demonstreze ca nu este o echipa de divizia B desi in urma cu cateva etape "cocheta" cu acest esalon. Golurile marcate au fost spectaculoase, facand din acest meci lipsit de importanta unul atractiv. Scorul a fost deschis de Pancovici in minutul 24 si majorat in minutul urmator de Craciun, stabilindu-se astfel scorul la pauza. Dupa reluarea jocului surprinzator a fost faptul ca onestenii au atacat mai mult, reusind chiar sa marcheze in minutul 53 prin Mircea Ilie. Trei minute mai tarziu Voinea, de la gazde, a restabilit diferenta de doua goluri in favoarea Petrolului, pentru ca un sfert de ora mai tarziu viitorul dinamovist Bogdan Onut sa marcheze pentru 4-1, stabilind totodata si scorul final.

Extensiv Craiova - Farul Constanta 1-3

"Sangele apa nu se face"... Astfel suna un binecunoscut proverb romanesc care se aplica perfect in cazul fostei glorii a Craiovei. Sorin Cartu, actualul antrenor al lui Extensiv, isi dorea foarte mult victoria in fata Farului pentru ca echipa "mare" din Cetatea Baniei, Universitatea, care a fost invinsa sambata cu 0-1 la Galati, sa nu alunece spre partea inferioara a clasamentului. Tinerii craioveni nu au putut opune "veteranilor" de la Farul o rezistenta prea mare, drept care au fost si invinsi cu scorul de 3-1. Jocul prestat argumenteaza insa ideea ca in scurt timp echipa din "Parcul Romanescu" va reveni intre cele mai bune echipe romanesti. Scorul a fost deschis de constanteni, prin experimentatul Gheorghe Barbu, care a inscris in minutul 19 in urma unei lovituri de la unsprezece metri. Recitalul oaspetilor a continuat, insa scorul la pauza a fost doar 2-0 (al doilea gol a fost marcat de Negru in minutul 42'). A doua repriza a fost ceva mai echilibrata, deoarece "extensivii" au reusit sa marcheze (gol Panc, minutul 61). Meciul parea relansat insa Jilavu, opt minute mai tarziu, a naruit sperantele oltenilor de a obtine un rezultat favorabil.
      Se pare ca in sfarsit Farul s-a trezit, datorita situatiei in care se afla dar si gratie antrenorului Vasile Simionas, un tehnician valoros si experimentat.

Gloria - C.S.M. Resita 2-0

Intr-un alt meci al etapei s-au intalnit doua echipe fara griji si totusi cu stari de spirit diametral opuse. Este vorba despre Gloria Bistrita, echipa situata pe pozitia a sasea in clasament si care doreste sa se claseze la final pe o pozitie care sa ii permita participarea in Cupa UEFA - Interloto, si C.S.M. Resita, o echipa deja resemnata ca sezonul viitor va juca in seria a doua a diviziei B.
      Desi raportul de forte era net in favoarea gazdelor, acestea nu au reusit sa fructifice decat doua din numeroasele ocazii de gol avute. Resitenii s-au aparat bine, uneori cu intreg efectivul, si de aceea bistritenilor le-a fost greu sa marcheze de mai multe ori. La fel de adevarat este faptul ca "alb - albastrii" au ratat cat pentru un intreg campionat, eroul ratarilor dovedindu-se a fi Vasile Oana. Golurile victoriei au venit, logic, pe final de meci, datorita oboselii "rosso - nerilor". Reduta oaspete a cedat prima data in minutul 77 cand sarcina inscrierii golului i-a revenit liberoului Vasile Popa. Scorul final a fost stabilit cu patru minute inainte de final, in minutul 86, atunci cand Oana a fructificat in cele din urma una din numeroasele ocazii create.
      A fost asadar un meci destul de frumos dar care ar fi fost mai atractiv daca scorul ar fi fost mai mare si daca elevii lui Dan Firiteanu - banatenii - nu s-ar fi retras atat de repede in defensiva si ar fi incercat si ei sa puna in primejdie poarta gazdelor.