Goobix: Fotbal: Romania: Articole: Etapa 32 - Comentariu

Editorial - Editia 29 - 8 mai 2000.

Etapa 32 - comentariu

Otelul Galati - Steaua Bucuresti 4-5

Antepenultima etapa a diviziei A a campionatului national de fotbal a debutat furtunos, la Galati, pe stadionul "Otelul", unde cei prezenti au putut urmari nu numai un meci spectaculos ci si multe goluri. Ambele teamuri erau obligate sa invinga, iecare di motive diferite: Steaua pentru a sterge umilitorul 0-1 din etapa trecuta cu FC Arges, de pe teren propriu, iar Otelul pentru a scapa de grijile retrogradarii. ambele formatii au jucat "la sacrificiu", insa problema invingatoarei nu s-a pus nici un moment - sau poate doar la scorul de 1:1 - deoarece Steaua a stiut sa profite mai bine de greselile adversarei. Recitalul a fost dechis de fostul echipier al Extensivului craiovean, Claudiu Raducanu in minutul 5, tot acesta majorand scorul in minutele 31 si 38. Laurentiu Rosu - cel mai bun om al partidei a mai inscris de doua ori pentru "ros-albastrii", in al doilea mitan (48' si 55'), in timp ce pentru gazde au punctat tanarul Ghionea (28'), Andone (57'), veteranul Males (61) si Bostina (81').
      In aceste circumstante ultimele zece minute ale disputei au fost extrem de tensionate - in sensul pozitiv al cuvantului - deoarece, din dorinta de a obtine cel putin un rezultat de egalitate - elevii lui Titi Dumitriu s-au napustit spre poarta bucuresteanlui Martin Tudor. Precipitarea in faza de finalizare a gazdelor a facut ca la fluierul final al arbitrului Iosif Biro tabela de marcaj sa indice 4:5 pentru oaspeti.

FC National Bucuresti - FC Onesti 3-0

Despre meciul din Cotroceni sunt putine lucruri de spus. Castigatoarea partidei nu putea sa fie decat formatia gazda care, insa, nu a amenintat cu adevarat poarta moldovenilor decat in cea de-a doua repriza, cand au fost marcate si doua din cele trei goluri ale "bancarilor". Primul care si-a inscris numele pe lista marcatorilor a fost Lita (in minutul 44) care a speculat o greseala a defensivei adverse, pentru ca 13 minute mai tarziu Sabin Ilie sa-si demonstreze inca o data valoarea, fructificand o centrare venita de la Marian Savu. Rezultatul final al acestui meci e vacantaa fost stabilit de acelasi Savu, in ultimul minut de joc. Cu acest rezultat formatia din Parcul cu Platani isi mai adauga trei puncte, incercand sa incheie aceasta editie de campionat in primele zece echipe ale tarii.

Rapid Bucuresti - FC Farul Constanta 0-0

Surpriza etapei a venit din "Giulesti" acolo unde Rapidul a fost tinuta in sah de una din candidatele la retrogradare, Farul. Rezultatul este surprinzator doar la o prima privire. Caci analizand jocul gazdelor ne putem usor da seama de justetea sa, "alb-visinii" neputand emite pretentii nici chiar in fata "marinarilor" cu doar doua ocazii de gol create si cu doi atacanti, Constantin si Radu de nerecunoscut. Per total, insa, oaspetii au meritat acest punct, care le da inca dreptul sa spere in evitarea retrogradarii, ei dand dovada de o mai mare determinare.

FC Arges Dacia Pitesti - Dinamo Bucuresti 2-3

Unul din putinele meciuri interesante ale acestei etape s-a diputat in "Trivale", la pitesti poposind liderul si viitoarea campioana Dinamo Bucuresti. Meciul a fost dirijat de "caini" fara prea mari probleme, desi Cornel Dinu a folosit o formula de joc cu doar cinci titulari de baza in "11"-le de start. La doar noua minute de la primul fluier al arbitrului de centru al partidei, Niculae a deschis scorul : 1-0 pentru oaspeti. Argesenii au reusit sa egaleze in minutul 31 prin Attila Ghinda, dar nu i-au putut impiedica pe acelasi Niculae si pe Claudiu Dragan sa majoreze avantajul oaspetilor, in minutele 34 si respectiv 26. Totusi gazdele au mai inscris o data, prin acelasi Ghinda cu 40 de minute inainte de final.

FC Brasov - CSM Resita 4-0

Un alt meci in care nu s-a pus problema invingatorului a fost cel disputat la Brasov. Echipa fanion a Brasovului nu avea cum sa tremure in fata unei echipe dja resemnata cu gandul retrogradarii. Numarul de goluri marcate a fost relativ mic in comparatie cu multitudinea de ocazii avute de brasoveni, excelent condusi de veteranul Constantinovici, campionul ratarilor. Scorul a fost deshis de gazde in minutul 25, marcator fiind fundasul Mauta, si majorat de Anghel dupa noua minute de la startul celei de-a doua reprize. Dupa alte douazeci de minute Isaila, MVP-ul acestei confruntari, a dus scorul la 3-0 pentru ca scorul final sa fie stabilit de noul revenit in echipa din orasul de la poalele Tampei, Gnadt, in minutul 86.
      Scorul a fost limitat de faptul ca brasovenii nu s-au concentrat doar asupra meciului lor ci si asupra acelora in care au jucat contracandidatele la retrogradare ale "galben-negrilor" : Farul, Rocar si Universitatea Craiova. Sansele ca FC Brasov sa nu retrogradeze raman ridicate, ultimele evolutii ale elevilor lui Halagian confirmand potentialul ridicat al teamului ardelean.

Extensiv Craiova - FCM Bacau 0-2

In dorinta de a-si linisti suporterii echipierii FCM-ului bacauan au venit in Cetatea Baniei cu gandul la toate cele trei puncte puse in joc, puncte care ar mai fi ajutat si la ascensiunea in clasament a teamului moldav. jucatorii bacauani s-au straduit sa incheie cat mai repede conturile si din aceasta cauza au marcat in minutele 20 si 50, cei ce au punctat fiind Munteanu si respectiv Serea. In rest meciul a fost destul de anost insa victoria bacauanilor nu poate fi pusa la indoiala.

Rocar Bucuresti - Universitatea Craiova 2-2

Un meci asupra caruia vor plana suspiciuni este cel disputat pe stadionul din carterul Berceni, din capitala. Desi miza era una foarte mare, nici una dintre combatante nu a aratat ca si-ar dori victoria, cele doua echipe multumindu-se sa-si imparta punctele puse in joc. Prima repriza a fost dominata de oaspeti desi acestia au ramas in numai zece oameni inca din minutul 16, Alexa fiind eliminat pentru cumul de cartonase galbene (!?). Nici chiar in superioritate numerica oaspetii nu au fortat, permitand adversarilor sa deschida si apoi sa majoreze scorul prin Marius Mitu (in minutele 36 si 42). Dupa golul doi bucurestean la conducerea jocului au trecut studentii craioveni care au marcat intai prin Barcauan (43') si apoi prin tanarul Grigorie, cu cinci minute inainte de final. Acest scor s-ar putea dovedi fatal pentru una dintre aceste formatii daca celelalte candidate la retrogradare vor obtine rezultate favorabile.

Petrolul Ploiesti - Astra Ploiesti 1-0

Derbyul ploiestean, ajuns la al patrulea sau episod, a avut de data aceasta o insemnatate mult mai mare, tinand cont ca cele doua concitadine nu stau chiar "pe roze" in clasament, ambele ajungand la cota "-4" in clasamentul "adevarului". Prima repriza a fost in general echilibrata, cu momente de dominare ale "gazarilor", dar ritmul de joc a fost lent, cei 22 de jucatori acuzand oboseala acumulata de-a lungul campionatului. Si totusi scorul nu avea sa ramana egal, Costescu, atacantul gazdelor, inscriind in minutul 58 un gol foarte important pentru formatia sa. Asadar, la capatul acestui meci, in care s-a luptat cu destula indarjire, a invins echipa mai pragmatica, aceasta fiind Petrolul.

Gloria Bistrita - Ceahlaul Piatra Neamt 5-4

Ca si la Galati, in disputa de la Bistrita, scorul a fost 5:4, cu mentiunea ca rezultatul a fost de data aceasta in favoarea gazdelor. Meciul a avut de toate: goluri, ratari si spectacol,rasturnari de scor, toate contribuind la punerea in scena a unui frumos "show" fotbalistic. Primii au marcat bistritenii, prin Miszti, care a transformat o lovitura de pedeapsa. scorul la pauza avea sa fie, insa, 1-2, nemtenii Hrib si Ilie reusind sa-l invinga pe gaolkeeperul gazda, Campeanu. Celelalte sase goluri s-au marcat intr-un interval relativ scurt, intre minutele 62 si 90, marcatorii fiind Minteuan (62), Velcea si Miszti, in minutul 90 din penalty, pentru "alb-albastrii", respectiv Nemtanu (de doua ori), pentru vizitatori.
      Rezultatul acestui meci nu pune, tousi, in pericol pozitia a treia pe care se situeaza in acest moment nemtenii, deoarece principalii contracandidati, FC Arges au ingenuncheat in fata liderului.