Goobix: Fotbal: Romania: Articole: F.C. + F.C. = Unu la zero

Editorial - Editia 3 - 23 noiembrie 1999.

Stadionul : "Nicolae Paduraru" - 7500 spectatori.
      Echipe : FCM Bacau si FC Brasov
      Jucatorii bacauni: Bogdan - Apostol, Gireada, Trofin, D. Munteanu (Ganea) - Ciobanu, Pavel, Axinte (Ov. Rotariu) - Capusa (Bolfa) - Serea, Petcu. Antrenor: Gheorghe Poenaru.
      Jucatorii brasoveni: Kajcsa - Buta, Mauta, Isaila, Elca, A Ghindaru - V Ghindaru, Cocan (Suciu), Vasc (Cozma) - Gnadt, M. Ivan (Anghel). Antrenor: Ioan Andone.
      Arbitru: V. Anghelinei (Galati). Asistenti: V. Avram, M. Munteanu. Arbitru de rezerva: Gh. Verives (toti bucuresteni). Observator: V. Alexandru.
      A inscris: Petcu - minutul 77 - din penalty.

Sambata, in cadrul etapei a XVIII-a a campionatului national de fotbal, a poposit la Bacau FC Brasov. Jucatorii din orasul de la poalele Tampei veneau la Bacau cu acel ascendent moral determinat de remiza obtinuta cu o saptamana inainte la Ploiesti in fata Astrei. Asadar dorinta ardelenilor era ca de la Bacau sa aduca un al doilea punct din deplasare. Si ar fi reusit daca arbitrul Anghelinei nu ar fi acordat un penalty gratuit bacauanilor spre finalul meciului.
      Prima repriza a apartinut gazdelor care si-au creat nenumarate ocazii, insa fie imprecizia la finalizare, fie reflexele goalkeeperului brasovean Kajcsa au facut ca scorul sa ramana 0:0. Prima ocazie a venit in minutul 13 cand Serea, care a facut unul dintre cele mai bune meciuri ale sale din acest sezon, a centrat iar Petcu a reluat din patru metri peste poarta.
      In replica, brasovenii pun in pericol poarta lui Bogdan cand fundasul (!) Mauta trece de linia defensiva bacauana dar de la circa 12 metri lateral stanga suteaza pe langa. In minutul 30 eroul ratarilor, Petcu, trimite din mai putin de sase metri peste poarta un balon venit din excelenta centrare a tanarului Radu Ciobanu, care trei minute mai tarziu suteaza de la aproximativ 25 de metri de poarta lui Kajcsa, din lovitura libera, mingea ajunge la Axinte dar golul acestuia nu este validat pe motiv de ofsaid.
      "Asediul" bacauan la poarta brasoveana continua dar pe rand, Apostol - lovitura de cap din 3 metri lateral dreapta (min 35), Axinte - lovitura de cap de la 13 metri (min 40) nu reusesc sa deschida scorul. Omul primei reprize a meciului, Axinte, suteaza violent in minutul 45, in bara transversala a portii aparate de portarul echipei ardelene.
      Dupa 45 de minute, cu un fotbal cum rar s-a vazut in ultima vreme pe batranul stadion "Nicolae Paduraru", a urmat o a doua parte a jocului lipsita de faze importante si presarata cu evenimente ce au creat mari probleme arbitrului Anghelinei (care de altfel a avut o prestatie slaba la acest meci).
      Repriza a inceput si s-a desfasurat in nota de dominare a brasovenilor, cu putine zvacniri ale bacauanilor. Defensiva "galben-albastra" s-a zguduit mai intai in minutul 48 cand Gnadt a lobat peste Bogdan, o minge primita de la Buta, dar "capitanul" Gireada a scos de pe linia portii. In minutul 56, in urma unui corner executat de Vasc, Bogdan a scos de sub transversala o minge trimisa cu capul de catre un jucator brasovean.
      Replica bacauana a venit in minutul 59 cand in urma unui corner executat de Serea, mijlocasul central Pavel l-a obligat pe Kajcsa sa scoata o minge pe care scria "gol". Dupa aceasta faza jocul a decurs modest, punctat doar de incidentele petrecute intre jucatorii celor doua echipe, incidente sanctionate deloc aspru de catre Anghelinei.
      Golul victoriei moldovenilor a cazut in urma unui penalty transformat cu siguranta de golgheterul echipei, Petcu. Spre finalul partidei spiritele s-au incins, fapt dovedit de cartonasul rosu vazut de Pavel dupa un atac criminal asupra unui fundas advers.
      Asadar FCM Bacau obtine inca o victorie chinuita, si priveste deja la meciul cu Rapid, din Giulesti, meci ce se anunta de pe acum foarte interesant. Brasovul, resemnat, in urma acestei infrangeri, priveste spre meciul cu ceilalti moldoveni ai Diviziei A - Ursus, Ceahlaul Piatra Neamt.