Extensiv CraiovaOtelul Galati
3:0
Rapid BucurestiFCM Bacau
2:1

Vineri, in prologul etapei a XIX-a, penultima a sezonului de toamna s-au infruntat la Brasov, pe stadionul "Tineretului", FC Brasov si Ceahlaul Piatra Neamt. In urma unui joc viu disputat, jucatorii din orasul de sub Tampa au obtinut victoria cu scorul de 3:1.
      Sambata s-au disputat majoritatea partidelor acestei etape.
      La Bistrita, Gloria, din localitate, a dat piept cu liderul autoritar al campionatului, Dinamo Bucuresti. Desi absentele lui Mutu, Vladoiu si Lupescu au lasat evidente urme in echipa condusa de Cornel Dinu, "cainii rosii" nici nu concepeau altceva decat obtinerea celor trei puncte.
      A venit insa minutul 87 cand Minteuan a inscris direct din corner, stabilind asadar scorul final, Gloria - Dinamo 1:0. Aceasta infrangere ar trebui sa-i puna pe ganduri pe dinamovisti caci campionatul nu s-a incheiat... inca.
      In Bucuresti, pe stadionul de pe strada Dr. Lister, FC National se indrepta spre o remiza in meciul cu ploiestenii de la Astra. Radu Niculescu a inscris insa in minutul 81 aducand putina liniste pe banca tehnica a bancarilor.
      In orasul Nadiei Comaneci a poposit Universitatea Craiova, care a reusit in cele din urma sa smulga un pretios punct echipei gazda.
      FC Arges a poposit la Ploiesti cu gandul de a aduce la Pitesti toate cele trei puncte ce i-ar fi asigurat locul al treilea inaintea ultimei etape din acest an. Petrolul a luptat pana la capat reusind sa obtina un 1-1, in ultimele minute ale jocului. Misiune imposibila a "Milanului din Banat" la Constanta unde Huza et Co. au mai obtinut o victorie, in ciuda faptului ca au fost condusi cu 0-1 inca din minutul opt.
      Doua echipe aflate in suferinta s-au confruntat la Craiova, pe Stadionul din Parcul Romanescu. Oltenii s-au dovedit mai pragmatici, mai hotariti, reusind sa castige in cele din urma cu 3-0, dovedind inca odata ca sansa moare ultima.
      In Giulesti, duminica, Rapidul a avut de infruntat pe eternii rivali de la FCM Bacau. Meciul s-a dovedit a fi mult mai usor pentru Giulesteni decat se anticipa, acestia adjudecandu-si victoria cu 2-1, golul bacauan fiind inscris in ultimul minut de joc.
      Meciurile FC Arges - Steaua si Rocar - Steaua au fost amanate, drept care Steaua are doar 17 meciuri jucate.