Ceahlaul Piatra NeamtPetrolul Ploiesti
2:0
FCM BacauRocar Bucuresti
1:0

O saptamana cu evenimente fotbalistice importante cum ar fi sferturile Cupei Romaniei la fotbal sau alegerea lui Emerich Jenei in functia de selectioner al "nationalei", s-a incheiat cu meciurile ultimei etape a turului Campionatului National de fotbal.
      Vineri, la Constanta, Farul Constanta a intalnit pe FC Onesti. Elevii lui Gabriel Zahiu porneau favoriti, aflandu-se in postura de gazde. Meciul a inceput - cum era de asteptat - in nota de dominare a "marinarilor" care au avut si cateva bune ocazii de a marca.
      Surprinzator scorul a fost deschis de onesteni, in minutul 32 prin experimentatul Vasile Jercalau care a executat perfect o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri. Constienti ca orice pas gresit le-ar inrautati situatia din clasament, constantenii forteaza situatia si restabilesc egalitatea la doar un minut dupa marcarea golului onestean, prin Negru care, dupa o frumoasa pirueta, trimite in dreapta portii lui Blid.
      Ultimul sfert de ora al primei reprize apartine onestenilor care condusi de trio-ul ofensiv Jercalau- Gorga- Iviza isi creeaza multe ocazii de a marca, nefructificate insa.
      A doua repriza a fost dominata de acelasi joc frumos, cu taioase contraatacuri de o parte si de alta. Totusi, mai activi au fost jucatorii gazda care au si punctat de doua ori in urma unor greseli ale apararii onestene, prima data cand Huza a sutat fenomenal de la peste 30 de metri, iar apoi la un contraatac ce i-a avut protagonisti pe Rosoaga si Chiratcu, ultimul finalizand printr-un lob peste portarul Floria, intrat in locul lui Blid. Asadar la finalul unui meci incantator Farul invinge pe FC Onesti cu 3-1.
      Sambata la Pitesti, FC Arges din localitate a surclasat, dupa cum era de asteptat, revelatia actualei editii de campionat. Gloria Bistrita, cu 2-0. Pe stadionul din cartierul ploiestean "9 Mai" s-au intalnit Astra si FC Brasov, echipe conduse de Costica Stefanescu si respectiv Ioan Andone. Pentru echipa brasoveana orice punct obtinut la Ploiesti ar fi insemnat inca o sansa de a evolua in sezonul 2000-2001 pe prima scena fotbalistica a tarii. De accea jucatorii ardeleni s-au zbatut pe parcursul celor 90 de minute, obtinand o pretioasa remiza.
      Tot sambata, la lumina reflectoarelor, in Ghencea s-au intalnit Steaua Bucuresti si Extensiv Craiova, echipe aflate in mare suferinta: Steaua pentru ca nu mai este echipa de acum doi ani, iar Extensiv deoarece visul ramanerii inca un an in divizia A pare foarte greu de atins. Oltenii si-au depasit insa conditia de outsideri si in prima repriza au prestat un joc deosebit de incantator, inscriind 2 goluri. Jucatorii Stelei, desi afectati de infrangerea cu Gloria Bistrita (0-4), au inscris cinci goluri (prin Danciulescu de trei ori, Ciocoiu si Lutu), facand ca in final diferenta de pe tabela de marcaj sa exprime si diferenta de valoare dintre cele doua combatante.
      Ziua de duminica a adus si cele mai interesante meciuri ale rundei.
      La Resita , C.S.M. a surclasat pe F.C. National, prin golul marcat de Mircea Stanciu in minutul 56. Ambele echipe au dat tot ce-au putut pentru a obtine pretioasa victorie insa sansa, un element nelipsit in fotbalul de azi, a fost de partea banatenilor care spera ca la finele acestei stagiuni sa se afle cel putin pe locul 14.
      La Piatra Neamt gazdele au dat piept jucatorilor de la Petrolul Ploiesti. Cele doua echipe nu s-au sfiit in a face risipa de efort, din aceasta rezultand un joc placut. Evolutia buna a nemtenilor a fost incununata de reusitele lui Costel Ilie (14) si Grozavu (75, din penalty) care au adus echipa moldoveana pe un meritoriu loc doi in clasament.
      In orasul lui Bacovia au poposit echipierii Rocarului bucurestean. Acestia, stimulati si de pozitia onoranta din clasament (locul 9, inaintea acestei partide), au dat o replica buna jucatorilor antrenati de Gheorghe Poenaru, care veneau dupa acel demoralizator rezultat, 1-2 in Cupa cu Rapid.
      Ambele echipe au prestat un joc bun, peste media campionatului, cu faze de poarta ceva mai numeroase in prima parte a jocului. Golul victoriei bacauane a cazut firesc in minutul 73 dintr-un penalty executat de Petcu, dar "scos" de Serea.
      Unul din derby-urile acestei runde s-a consumat pe stadionul din Soseaua Stefan cel Mare, unde liderul la zi a campionatului a intalnit pe Otelul Galati, echipa care in decurs de opt etape a obtinut o singura victorie.
      Jocul a demarat in tromba, dinamovistii putand deschide scorul prin Lupescu care a ratat incredibil un penalty, in minutul 2. La mai putin de un sfert de ora de la acest eveniment mijlocasul ofensiv al galatenilor, Bastina a inscris, dupa o centrare venita de la Mihalache. Doua minute mai tarziu, lovitura de teatru: Ion Viorel marcheaza din nou pentru otelari cu largul concurs al lui Kirita si Preda. Se profila o mare surpriza in Stefan cel Mare insa pe rand dinamovistii au adus linistea pe banca alb-rosilor.
      In Banie a poposit Rapidul, care a adunat pe stadionul "Ion Oblemenco" aproximativ 25000 de iubitori ai sportului rege. Cei veniti la stadion nu au avut ce regreta, jocul celor doua formatii impresionand prin repeziciune, spectaculozitate si agresitivate.
      Confirmand perioada nefasta prin care trece, Rapidul a fost nevoit sa se recunoasca invins de o formatie craioveana mai proaspata si cu o mai mare putere de concentrare in fazele-cheie ale partidei. Scorul final, stabilit de Sava (68, din penalty) si Claudiu Niculescu (89, lob peste Bratu), a reflectat in mare parte ceea ce s-a petrecut pe teren.
      Se observa asadar si picajul Rapidului care prin aceasta infrangere se distanteaza la 14 puncte in urma lui Dinamo, principala contracandidata la titlu. In urma rezultatelor inregistrate in acest week-end situatia in clasament se prezinta astfel: