Goobix: Fotbal: Romania: Articole: Etapa 25 - Comentarii si impresii

Editorial - Editia 22 - 28 martie 2000.

Etapa 25: Comentarii si impresii

Sambata, dupa cum bine stiti, s-a desfasurat cea de-a 25-a etapa din Divizia A romaneasca. Un interes deosebit au suscitat infruntarile de la Craiova, cea de pe stadionul "Rocar" si cea dintre CSM Resita si Steaua Bucuresti.

Primul meci al rundei a fost gazduit de stadionul "Giulesti" din capitala. S-au intalnit, bineinteles, Rapid, si Extensiv Craiova. La o prima privire, meciul parea dezechilibrat, avand in vedere ca se intalneau locurile 2 si 18 din ierarhia diviziei. Nu mai putin adevarat este si faptul ca tinerii craioveni au dovedit de la startul minireturului ca in cativa ani, daca vor ramane la teamul din cetatea Baniei, vor readuce Extensivul in primul esalon.
      Rapidul a evoluat intr-un "3-5-2" surprizator, dar justificat pe deplin de dorintele ofensive ale antrenorului gazdelor, Mircea Lucescu. Scorul a fost deschis relativ devreme (minutul 15) de catre fundasul lateral Ienesi, dupa o faza creata de Lupu. Craiovenii nu s-au dat batuti usor, ei fortand inscrierea unui gol, care avea sa vina in minutul 37 cand Daniel Radoi a inscris printr-o executie de mare virtuozitate tehnica. Din nefericire pentru elevii antrenati de Sorin Cartu, Rapidul a fortat desprinderea inainte de pauza, reusind-o prin Mihai Dascalescu (minutul 22).
      Repriza secunda a continuat in aceiasi nota de dominare a gazdelor care au mai concretizat doua oportunitati (Schumacher in minutul 51 si Dascalescu in minutul 86). Cu un minut inainte de ultimul gol rapidist, Sela a redus insa diferenta, tot in urma unei faze fixe.
      Extensivul nu a parasit, nici de data aceasta, terenul cu capul plecat.

Pe "Centralul" din Craiova, 9000 de spectatori au asteptat razbunarea Universitatii in fata Ceahlaului din Piatra Neamt, echipa in fata careia reusea un egal la meciul tur. Declaratiile acide ale nemtenilor la adresa oltenilor au facut ca partida sa fie una "cu scantei". Universitatea a demonstrat insa ca sufera de "sindromul Moldova" caci in meciul de sambata craiovenii au cedat in fata elevilor lui Viorel Hizo, asa cum etapa precedenta o facusera in fata FCM-ului bacauan. Acum insa scorul a fost mai mic, tabela de marcaj a batranei arene municipale craiovene aratand la sfarsitul celor 90 de minute 0-2 in favoarea echipierilor Ceahlaului.
      Portarul Prunca nu a contat, el fiind invins de suturile lui Grozavu (care a inscris naprasnic de la 22 de metri in minutul 40) si Axinia (in minutul 66). Cu acest esec, Universitatea ajunge la un ingrijorator "-9" in clasamentul adevarului, spectrul retrogradarii incepand sa se iveasca din nou. Craiovenilor nu le va fi usor sa se salveze caci urmatoarele meciuri le vor disputa in compania unor alte formatii avide de puncte: Steaua, FC Arges si Otelul Galati.

In "Drumul Gazarului", in capitala s-au intalnit Rocar Bucuresti si Dinamo Bucuresti. Putini spectatori au tinut sa asiste la acest meci (doar 5000) care se anunta a fi un "amical". Un verdict clar in acest sens nu putea fi dat, poate si datorita faptului ca Dinamo ramane totusi Dinamo, prima clasata in Divizia A. O victorie a liderului nu trebuie sa mire pe nimeni.
      Scorul a fost deschis repede, in minutul 4 de catre Mihali, care, desi are o varsta respectabila (34 de ani), joaca inca ca in prima tinerete. La doar trei minute de la golul "cainilor rosii", atacantul Rocarului, Augustin Calin a fructificat o centrare a micutului mijlocas Cezar Dinu, scorul devenind egal, 1-1.
      Asa avea sa ramana pana la finele primei reprize. La reluare, dinamovistii au demonstrat ca ei doresc mai mult victoria, si au marcat prin Claudiu Dragan, o tanara speranta a fotbalului romanesc, in minutul 48. Dupa aceasta intensitatea jocului a scazut, ceea ce a fost determinant pentru ca liderul sa-si adjudece toate cele trei puncte.

Constanta... timp bun pentru fotbal... Acestea erau premisele unui joc de calitate intre formatia gazda Farul si FC Arges Pitesti. Pe teren a fost insa altfel. Gazdele, angrenate in lupta pentru evitarea retrogradarii, erau interesate in a cuceri toate punctele puse in joc, de aceea nu au pus un pret prea mare pe spectacol. Pragmatismul dobrogenilor s-a dovedit eficace, victoria revenindu-le in cele din urma (golul decisiv a fost marcat de "veteranul" Grigorie Tudor, in minutul 24). Daca Farul joaca mai bine de la meci la meci, nu acelasi lucru se poate spune despre pitesteni, care in primele patru etape ale acestui miniretur nu au triumfat decat o singura data. Acest lucru ar trebui sa fie un semn de intrebare. Nicolae Dobrin a dat un avertisment care spunea ca daca vor mai evolua astfel, "alb-violetii" vor retrograda, desigur nu in acest sezon.

Dezastru la Onesti. Astfel s-ar putea caracteriza situatia unei echipe care mai pastra inaintea acestei etape ceva sanse de evitare a caderii in esalonul secund. Cei ce au ingropat definitiv echipa presedintelui Nicolae Puiu au fost jucatorii Otelului Galati, care au vrut sa demonstreze ca nu-si merita soarta actuala. De fapt, in acest meci, onestenii nu au pus nici un fel de probleme, galatenii invingand facil si la un scor mai putin asteptat. Deschiderea scorului s-a produs in ultimul minut al primului mitan, dar a fost de ajuns pentru ca jucatorii din orasul de pe Trotus sa clacheze.
      Dupa pauza Tofan, capitanul oaspetilor, a mai marcat doua goluri foarte importante aducand inca trei puncte in contul Otelului si o relativa stare de liniste in randul suporterilor si oficialilor clubului. Aceasta victorie nu trebuie sa-i "imbete" pe galateni, acestia mai trebuie sa treaca peste cateva hopuri pentru a fi salvati.

Aceasta etapa pare a fi "etapa oaspetilor". Aceasta afirmatie este intarita si de rezultatul mai mult decat surprinzator inregistrat la Brasov in partida FC Brasov - Petrolul Ploiesti. Surpriza a fost ca ploiestenii au invins. Desi inscris printr-un penalty, golului marcat de Onut cu 20 de minute inainte de finalul partidei nu ii poate fi constestata validitatea. "Petrolistii" au luptat cu ambitie, au dat tot ce-au putut, au riscat chiar, si au castigat. Si asta fara a li se acorda un ajutor exterior. Arbitrajul bucuresteanului Tudor s-a ridicat la nivelul importantei acestui meci capital pentru ambele formatii.
      Pierzand, Halagian a demonstrat ca norocul care l-a facut faimos nu este nelimitat. Aceasta infrangere, care nu va fi ultima caci la Brasov vor mai veni echipe ce vor avea ca scop victoria, ar trebui sa dea de gandit ardelenilor care s-au vazut prea repede salvati. De cealalta parte, se pare ca Petrolul are, totusi, potential, putand ramane inca un sezon in divizia A.

In ultimul meci al zilei de sambata s-au intalnit Astra Ploiesti si FCM Bacau. Venite dupa prestatii bune in etapa precedenta (FCM Bacau a invins pe Universitatea Craiova, iar Astra a fost invinsa la limita de Dinamo Bucuresti), cele doua efective au etalat un joc frumos, unul dintre cele mai placute din aceasta primavara.
      Astralii isi doreau victoria pentru a reconfirma statutul de revelatie a actualei editii de campionat, in timp ce bacauanii soseau la Ploiesti cu gandul de a-si imbunatati situatia in clasamentul adevarului, in vederea disputelor viitoare cu mai titratele echipe Dinamo si Ceahlaul - pe care le va intalni in etapele 26, respectiv 27.
      Deoarece am urmarit meciul, pot afirma fara teama de a-mi fi contestata parerea ca FCM Bacau a jucat foarte bine, desigur, in comparatie cu ce a aratat anterior. Astra a evoluat, dezinvolt, priindu-i faptul ca activa pe teren propriu, in vreme ce bacauanii au pus accent pe constructia la mijlocul terenului. Cele doua linii de fund s-au dovedit aproape inbatabile, mai putin in cazul celei moldovene care la prima greseala majora a primit golul victoriei (minutul 45, a marcat Ilyes).
      Ne bucura insa faptul ca si in campionatul nostru se joaca astfel de meciuri, in care cuvantul "strategic" nu are nici o valoare.

Cati ar fi pariat pe esecul Stelei in fata penultimei clasate, CSM Resita? Putini, poate chiar nimeni. Si totusi Steaua a fost rapusa de "rosso - nerii" banateni, ajutati din tribune de 9000 de suflete care nu s-au resemnat inca, si care cred ca si anul viitor isi vor incuraja echipa favorita in meciurile cu echipele primului esalon valoric al fotbalului romanesc. Desi antrenorul gazdelor, Dan Firiteanu, avea intentii defensive, utilizand un "5-4-1", destul de mobil totusi, elevii sai au reusit sa rapuna legenda Steaua. Primul gol a fost marcat de un ex-stelist, Stanciu, care a fructificat o lovitura de pedeapsa acordata dupa ce goalkeeperul oaspetilor l-a faultat pe mijlocasul resitean Ciucur; cel de-al doilea a fost marcat in ultimele momente ale jocului si a consfiintit o victorie mare a CSM-ului, care inca mai spera. Daca va evolua tot asa cum a facut-o duminica, nu spera degeaba...

Duminica seara, in nocturna, a avut loc meciul dintre Gloria Bistrita si FC National. Aceasta partida avea o importanta destul de mare pentru bancari care, pentru a se departa de zona retrogradarii, nu trebuiau sa faca nici un pas gresit. Partida a inceput furtunos, oaspetii inscriind repede, la doar sapte minute de la startul disputei. De atunci si pana la finele primei reprize "bancarii" au alergat in cautarea golului egalizator.
      Insa defensiva ardeleana a respins insa orice actiune a bucurestenilor. Scorul la pauza a fost egal, 1-1, Lita reusind egalarea in minutul 36. Piesa de teatru, prost jucata de echipierii celor 2 teamuri, a continuat si in a doua repriza, cei de la FC National "impiedicandu-se" de fiecare data in fata portii aparate de bistriteanul Campeanu.
      Oaspetii au cedat in cele din urma permitandu-i lui Marian Savu sa inscrie de doua ori in sase minute (in minutele 84 si 90). Aceasta "cacealma" le-a lasat spectatorilor prezenti un gust amar. Credem ca FC National ar fi putut invinge Gloria si printr-un joc cinstit. Atunci de ce?