Goobix.com
  Goobix: Fotbal: Romania: Articole: Incertitudinile etapei 30

Editorial - Editia 27 - 28 aprilie 2000.

Incertitudinile etapei 30

Desi ne apropiem de finalul acestei editii de campionat incertitudinile referitoare la cine va retrograda sau cine va merge in Cupa UEFA inca planeaza. Pe ambele fronturi se duc lupte grele, fapt care "condimenteaza" un campionat aproape fad. In acest weekend s-a disputat etapa cu numarul 30. Meciurile cu grad de interes ridicat au fost, fara indoiala derbyurile interbucurestene ce s-au disputat in "Giulesti", respectiv pe stadionul "Dinamo".

Otelul Galati - FCM Bacau 3:1

Primul meci al etapei a avut loc la Galati acolo unde s-au intalnit doua echipe avide de puncte : Otelul, din localitate, si FCM Bacau. Duelul dintre cele doua teamuri moldovene este unul mai vechi, inceput cu doua sezoane in urma cand jucatorii din oraul marelui Bacovia au invins echipa antrenata atunci de reputatul Vasile Simionas. Incepand cu acel meci, pana la cel de vineri, toate disputele de campionat posterioare au fost adjudecate de bacauani. Nesiguranta evolutiilor bacauanilor i-au facut pe galateni sa spere intr-o revansa, desi echipa antrenata de Dumitru Dumitriu avea cateva indisponibilitati in lot cea mai importanta fiind cea a lui Viorel Ion.
      Meciul a inceput promitator caci oaspetii au deschis scorul foarte repede, in minutul cinci, prin Serea care l-a invins pe goalkeeperul gazda Crictian Munteanu cu un sut de la circa 14 metri, lateral dreapta. Galtenii nu au clacat ci au ponit in cautarea goluli egalizator, constienti fiind ca o infrangere le-ar agrava situatia din clasament. Golul ce i-a mai linistit pe "otelari" a venit in minutul 28 cand Andone a sutat naprasnic, de la 16 metri, la coltul lung al portii bacauane aparate de Anton. Nici dupa ce galatenii au egalat jocul nu s-a calmat, echipierii celor doua formatii dorind, pe langa obtinerea unei victorii, sa ofere un frumos spectacol fotbalistic spectatorilor prezenti la meci.
      Atat gazdele cat si oaspetii si-au mai trecut in cont cateva ocazii bune de a marca, nefructificate insa. Si totusi, la pauza, tabela de marcaj avea sa indice scorul de 2:1 in favoarea gazdelor, cel de-al doilea gol fiind inscris de Danut Oprea in penultimul minut. Dupa reluare lucrurile nu s-au modificat esential insa "alb-rosii" - i-am numit aici pe galateni - s-au dovedit a fi mai incisivi, fapt demonstrat si de reusita lui Toma din minutul 81. La 3:1 pentru gazde "galben-albastri" nu au mai fortat astfel ca scorul final al acestei partide extrem de incantatoare a ramas cel stabilit cu noua minute inainte de final.

Rapid Bucuresti - FC National 3:2

Un meci practic fara nici o miza s-a disputat pe stadionul de sub podul Grant, elevii lui Mircea Lucescu intalnindu-i pe cei ai lui Mihai Stoichita. Ambele echipe erau scutite de orice fel de griji pe acest final de campionat astfel ca meciul a fost unul deschis, actiunile de atac fiind frecvente, ele reprezentand sarea si piperul unui meci disputat pe o vreme potrivnica - ploaie marunta care a facut ca gazonul arenei "Giulesti" sa fie destul de moale. Problema castigatorului nu s-a pus, insa nici un moment, rapidistii aflandu-se in permanenta la carma jocului. Dominarea a fost concretizata prin golurile marcate de fundasul Daniel Chirita, in minutele 11 si 33, insa nici echipierii teamului vizitator nu s-au lasat mai prejos reducand din diferenta prin Sabin Ilie (37').
      Dupa pauza meciul s-a mai dezechilibrat dar tot gazdele au punctat primele, de data aceasta prin noul intrat Balan, un tanar de mare perspectiva, in minutul 56. Scorul final a fost stabilit cu sapte minute inainte de final cand Savu a fructificat o centrare venita de pe partea dreapta. Asadar Rapidul a mai obtinut o victorie. Din pacate pentru "alb-visinii" si pentru fanii acestora acest lucru nu mai are nici o importanta, rivala Dinamo fiind deja campioana.

Gloria Bistrita - Astra Ploiesti 2:0

La Bistrita spectatorii prezenti au fost martorii unui meci de vacanta - in sensul bun al cuvantului - in care nici una dintre echipe nu a fortat, asteptand deja incheierea acestui sezon. Singurul obiectiv al celor doua formatii nefiind decat o clasare cat mai onorabila la finalul campionatului, meciul nu a fost unul tensionat ci dimpotriva, unul fara miza am putea spune. Adevarul este ca gazdele si-au dorit mai mult victoria, pe care au obtinut-o in cele din urma prin golurile lui Ceausu (20') si Miszti (87', din penalty), insa la fel de adevarat este faptul ca nici oaspetii nu au opus o prea mare rezistenta.

FC Arges - Ceahlaul Piatra Neamt 1:1

"Apres moi le deluge", adica "dupa mine potopul", poate spune acum Florin Halagian fostul antrenor al pitestenilor, actualmente la FC Brasov, avand in vedere faptul ca de la plecarea sa din Trivale "alb-violetii" evolueaza din ce in ce mai sters si nu ca o echipa care la finalul lui 1999 se afla pe pozitia a doua in clasamentul diviziei A.
      Desi au schimbat nu mai putin de trei antrenori de la inceputul minireturului, pitestenii, condusi acum de Marian Bondrea, nu s-au desteptat inca din letargie. Desi momentan feriti de orice griji ei nu vor avea viata usoara in sezonul viitor cand lupta pentru evitarea retrogradarii va fi mult mai apriga in conditiile noului sistem competitional.
      Criza evidenta prin care trece echipa s-a putut observa si in meciul de sambata cand FC Arges a cedat doua puncte Ceahlaului Piatra Neamt. Meciul nu a fost unul spectaculos, interesanta fiind doar evolutia scorului, primii marcand oaspetii in minutul 44 prin Botez, egalarea survenind in partea a doua a jocului marcator fiind Bratu.

Petrolul Ploiesti - CSM Resita 4:2

Pe cea mai mare arena din Ploiesti, sambata, s-au infruntat doua echipe fara prea mari probleme in ceea ce priveste clasamentul, si totusi cu obiective atat de diferite. Intr-adevar ploiestenii sunt inca angrenati in confruntarea cu alte cateva echipe pentru evitarea retrogradarii in esalonul secund, in timp ce banatenii, deja resemnati, nu cauta decat sa-si alcatuiaca un lot competitiv cu care sa poata ataca o noua promovare in urmatorul sezon. Diferenta de valoare dintre cele doua combatante a fost evidenta, la fel si scorul final, meritul gazdelor de a fi obtinut victoria neputand fi contestat. Scorul a evoluat interesant : 1-0, 1-1, 2-1, 3-1, 3-2, pentru ca la final tabela de marcaj a batranului stadion ploiestean sa arate 4-2 in favoarea "galben-albastrilor". Marcatorii au fost Parvu (in minutele 20 si 72), Grigore (31') si Liviu Negoita (32') pentru gazde, pentru echipa vizitatoare punctand M. Stanciu (in minutele 27 si 60).
      Disputa a fost una destul de frumoasa nu atat datorita numarului mare de goluri marcat cat datorita evolutiei oaspetilor. Este bine ca mai exista astfel de echipe in Romania, echipe care nu renunta nici chiar atunci cand orice sansa este pierduta, si asta nu din incapatanare ci pentru a demonstra ca au demnitate. CSM Resita face parte dintre acestea !

FC Brasov - FC Onesti 5:1

Pentru a spera in continuare ca vor evolua si in sezonul urmator pe prima scena fotbalistica a tarii echipierii formatiei de sub Tampa trebuiau sa treaca peste hopul numit de data aceasta FC Onesti. Deja impacati cu gandul ca incepand cu sezonul viitor vor evolua "la matineu" moldovenii nu le-au pus mari probleme elevilor lui Halagian care au controlat partida de la un capat la celalalt si care au castigat "la pas" o disputa de care la inceput se temeau. Scorul a fost deschis de Marian Ivan in minutul 12, pentru ca apoi Cozma sa majoreze scorul la 3-0. Fundasul onestean munteanu a redus din handicap insa nu l-a putut impiedica pe vesnic tanarul Ivan sa realizeze un "hat-trick" de toata frumusetea.
      Cu aceasta noua victorie brasovenii isi continua seria buna de victorii interne care sa le permita evitarea unui accident nedorit : retrogradarea.

Rocar Bucuresti - Farul Constanta 2:0

Un alt meci cu serioase implicatii in zona "fierbinte" a clasamentului a fost disputa din Drumul Gazarului. "Marinarii" veneau la Bucuresti cu intentii clare, si anume obtinerea a cel putin un punct in confruntarea cu fostul lor antrenor Florin Marin pentru a se putea mentine pe un loc neretrogreadabil. Socoteala din targ nu s-a potrivit cu cea de acasa, planurile constantenilor fiind zadarnicite de golurile bucurestenilor inscrise de Cornel Dobre (in minutul 43) si Iacob (85'). Aceasta infrangere face ca Farul sa "alunece" pana pe pozitia XV, prima retrogradabila.

Extensiv Craiova - Universitatea Craiova 2:3

Derbyul oltenilor dintre formatiile craiovene Extensiv si Universitatea se anunta de la inceput foarte interesant, mai ales ca gazdele jurasera sa lupte pana la capat pentru a-i impiedica pe vecinii lor sa obtina victoria, cunocute fiind divergentele dintre antrenorul "extensivilor" Sorin Cartu si conducatorii echipei unde a cunoscut consacrarea. Se parea ca promisiunile facute nu vor fi respectate caci dupa numai 11 minute de joc Niculescu inscrisese pentru oapeti. In dorinta de a infirma zvonurile gazdele s-au zbatut mult reusind sa inscrie prin Ristea (34') si Rotaru (55') preluand conducerea. Constienti ca se afla intr-o situatie critica Echipierii Universitatii au fortat egalarea - reusita de acelasi Niculescu , in minutul 63, din penalty - si apoi desprinderea, reusita in cele din urma de renegatul Silvian Cristescu un minut mai tarziu.
      Cu aceata victorie "Stiinta" evadeaza din zona retrogradatelor fara a fi scapat inca de emotii.

Dinamo Bucuresti - Steaua Bucuresti 3:2

Cel mai important meci disputat in cadrul acestei runde a fost fara-ndoiala cel dintre eternele rivale bucurestene Dinamo si Steaua. Supranumit "derbyul derbyurilor" acest meci nu numai ca a incantat asistenta dar a si facut o buna reclama fotbalului romanesc, ambele formatii respectandu-si blazonul.
      Echipierii gazda aveau cel putin doua motive de a forta un succes in fata "ros-albastrilor". In primul rand victoria ar fi reprezentat razbunarea pentru cele noua stagiuni in care "cainii" nu au mai obtinut nici un succes in fata rivalilor din "Ghencea". In al doilea rand o victorie in meciul de sambata ar fi adus, si din punct de vedere matematic, cel de-al cincisprezecelea titlu de campioni in "Stefan cel Mare". Acestea au fost premisele unui mare derby.
      Desi meciul a fost dominat de gazde cel care a deschis scorul a fost tanarul atacant stelist Ciocoiu, in minutul 26, dupa o grava eroare a defensivei dinamoviste. Vazandu-se condusi pe tabela de marcaj "alb-rosii" s-au napustit asupra portii adverse - aparate pana in minutul 30 de Tudor care, accidentat fiind, a fost inlocuit de Tiberiu Lung. Dominarea cvasitotala a gazdelor le-a adus acestora o lovitura de pedeapsa cu un minut inainte de finele primei parti a jocului insa Lupescu a ratat, sau, mai bine spus, Lung a aparat. Scorul la pauza avea sa fie egal deoarece in minutele de prelungire ale primului mitan Florentin Petre l-a invins pe acelasi Lung cu un sut la coltul scurt.
      Cea de a doua repriza a debutat furtunos, tot in favoarea dinamovistilor, care au marcat prin Lupescu la doar opt minute de la reluare. Totusi oaspetii nu au cedat, au avut o tresarire de orgoliu, ex-dinamovistul Danciulescu invingandu-l pe Preda in minutul 71. Impulsionati din tribune de miile de fani, dar si de dorinta de a invinge, jucatorii lui Dinamo au facut un ultim efort, inscriind cu 15 minute inainte de finalul unui meci superb, electrizant.
      Victoria consfintita de Mihalcea le aduce gazdelor inca un titlu de campioni dar si participarea in editia viitore a celei mai importante competitii intercluburi, Champions' League.