Goobix.com
  Goobix: Fotbal: Romania: Articole: Mai sunt trei etape

Editorial - Editia 28 - 2 mai 2000.

Mai sunt trei etape

Inca o etapa din Campionatul National de fotbal al Romaniei a trecut... O etapa care a avut putine meciuri interesante, dar din care s-au desprins disputele de pe Litoral - cu importante implicatii in configuratia partii inferioare a clasamentului -, cea din Stefan cel Mare si cea din Cetatea Baniei dintre "Stiinta" si "gazarii" ploiesteni, un alt meci care ar putea indica ultima retrogradata.

Ceahlaul Piatra Neamt - Otelul Galati 3-2

In cel dintai meci al etapei cu numarul XXXI s-au intalnit doua echipe care au inregistrat pana acum adevarate recorduri. Ceahlaul este la un pas de a incheia sezonul pe podium, cea mai buna clasare a teamului moldav in primul esalon, in vreme ce Otelul venea in orasul de la poalele Pietricicai neinvinsi de sapte meciuri - "alb-rosii" obtinusera un egal si sase victorii, record inedit in istoria galatenilor.
      Din aceste motive meciul se anunta interesant. Si asa a si fost. Pe langa jocul practicat de cei 22 de jucatori ceea ce a dus un plus de interes partidei a fost evolutia scorului. Tabela de marcaj s-a modificat prima data in minutul 21 cand nemteanul Scanteie l-a invins pe goalkeeperul oaspete Bordeianu. Avantajul gazdelor nu a durat mult, cel ce egalat pentru echipa vizitatoare fiind Gurita (minutul 31). Desi nemtenii au dominat in continuare cei ce au marcat inainte de pauza au fost tot galatenii, prin Mozacu (cu cinci minute inainte de final), care au speculat o grava eroare a defensivei adverse. Si totusi meciul avea sa fie transat de gazde in favoarea lor deoarece tanarul Nemteanu, introdus dupa pauza, a realizat o frumoasa dubla. Asadar scorul final al meciului de la Piatra Neamt a fost 3:2, pentru gazde.

Dinamo Bucuresti - FC National Bucuresti 1-0

In derbyul capitalei s-au intalnit doua dintre cele mai puternice formatii din campionatul diviziei A, doua formatii care vor avea un cuvant greu de spus in lupta pentru titlu din sezonul viitor. Meciul, desi fara miza, i-a incantat pe cei prezenti si mai mai ales pe fanii dinamovisti deoarece echipa lor a obtinut victoria, in cele din urma. Partida a fost una echilibrata "bancarii" demonstrand inca odata ca nu mai sunt aceiasi formatie din tur care se zbatea pentru fiecare punct datorita amenintarii cu retrogradarea. Nici Dinamo nu a fost, insa, la fel de proaspata ca pana acum cateva etape ceea ce este normal pentru sfarsitul campionatului.
      Scorul final al partidei a fost stabilit de tanarul Aldea in minutul 80, in urma unei grave erori a defensivei oaspetilor. Per total meciul a constituit, dupa cum mentionam anterior un frumos spectacol care face cinste fotbalului nostru.

FCM Bacau - Gloria Bistrita 3-2

La Bacau spectatorii prezenti au asistat la un veritabil "meci de vacanta" in care singura grija a celor 22 de jucatori a fost sa inscrie. Poate din aceasta cauza s-au inscris cele cinci goluri. Primul care s-a inscris pe lista marcatorilor a fost bacauanul Florin Petcu. Au urmat Rotariu si acelasi Petcu - de la gazde - dar si Marian Alexandru si Miszti - de la Gloria -, acesta din urma "inchizand" tabela in minutul 82.

Universitatea Craiova - Petrolul Ploiesti 5-1

Meciul de la Craiova, spre deosebire de altele din aceasta etapa, a fost unul "cu miza" deoarece ambele teamuri sunt angrenate in lupta pentru salvarea de la retrogradarea in esalonul secund. Totusi victoria "alb-albastrilor" gazda nu a putut fi pusa nici un moment la indoiala, finalistii Cupei Romaniei surclasandu-si adversarii cu 5:1. Eroul meciului a fost Claudiu Niculescu care a reusit "hat-trickul" el incepandu-si recitalul in minutul 18. Barcaoan si Sava au perforat si ei poarta adversa, aparata de Grigore, in minutele 73 si 87 dar oaspetii au reusit golul de onoare prin liderul lor, Florin Parvu (minutul 82).

FC Farul Constanta - FC Brasov 0-0

In cel mai important meci al etapei s-au intalnit alte doua teamuri amenintate cu retrogradarea, cu mentiunea ca pentru acestea doua partida de sambata avea o miza mult mai mare. "Marinarii" contau foarte mult pe faptul ca formatia de sub Tampa nu mai este antrenata de profesorul Halagian care a parasit Brasovul din motive de sanatate, insa au fost surprinsi de ambitia cu care "galbeni-negri" au jucat, acestia dorindu-si cu orice pret sa plece neinvinsi de pe Litoral. Constienti ca un semiesec sau un esec i-ar arunca in divizia B nici marinarii nu s-au menajat, fapt deminstrat si de multitudinea de ocazii create. Replica oaspetilor fiind una darza meciul a fost unul echlibrat, scorul final ramanand acelasi ca si la primul fluier al arbitrului.

CSM Resita - Rocar Bucuresti 0:1

Despre acest meci nu se poate comenta nimic, spectacolul oferit de cele doua combatante fiind unul rusinos. Din pacate iata ca actiunile impotriva meciurilor strategice initiate de LPF nu dau roade si in primul esalon. No Comment.

Astra Ploiesti - Extensiv Craiova 1:1

Una din surprizele acestei runde a fost rezultatul inregistrat la Ploiesti unde "lanterna rosie" a clasamentului a reusit sa tina in sah echipa fostului jucator craiovean Costica Stefanescu, Astra Ploiesti, echipa cu destule pretentii in divizia A. Este adevarat ca gazdele au condus ostilitatile, este la fel de adevarat ca tot "astralii" au deschis scorul (in minutul 45 prin Ilyes). Neavand ce pierde oaspetii s-au avantat in atac si la o greseala a "alb-negrilor" au obtinut o lovitura de pedeapasa transformata de Lepadatu (79). Relaxarea pe final de meci nu i-a ajutat pe jucatorii gazda sa obtina toate cele 3 puncte puse in joc, scorul final inregistrat pe tabela de marcaj reprezentand una dintre cele mai mari surprize ale acestei editii de campionat.

FC Onesti - Rapid Bcucuresti 2-5

Campioana "en-titre" a poposit si la Onesti. In fata unui public entuziast si constient ca pentru cel putin un an fotbalul mare nu va mai poposi pe malul Trotusului, s-a disputat un meci in care singura necunoscuta era scorul. Miza fiind inexistenta, toti cei 22 de "actori" au jucat doar pentru spectacol, si intr-adevar spectacolul a fost unul desavarsit. Ceea ce a incantat mai mult pe cei prezenti au fost si cele sapte goluri. Cel mai prolific marcator a fost rapidistul Schumacher care revine dupa o lunga absenta pe lista marcatorilor din divizia A.

Steaua Bucuresti - FC Arges Dacia Pitesti 0-1

Cea mai mare surpriza a etapei disputate in weekendul dinintea Sfintelor sarbatori de Pasti a fost, fara-ndoiala, rezultatul inregistrat in Ghencea, unde Steaua Bucuresti pierdut cel de-al cincilea meci in acest miniretur. Cel ce a ingenuncheat fosta campioana a fost fundasul (!) Marius Dita care a reluat in poarta o centrare de pe poarta stanga, profitand de marcajul lejer al lui Bordeanu. Cu minus 0 la adevar Steaua poate avea probleme pe acest sfarsit de campionat insa nu credem ca o echipa ca Steaua nu se va redresa, finalmente, incetand a mai da emotii celor ce sunt alaturi de ea.